Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
WYBIERZ JĘZYK

"ANNAPURNA"

Autor: MAURICE HERZOG
Kategoria/cykl: Reportaż/Himalaistyka/Wspinaczka wysokogórska
Wydawca: Iskry
Rok wydania: 1960
Ocena:
"Jesteśmy w Azji ,w sercu Himalajów , otoczeni najwyższymi górami świata. Tego ranka,22 kwietnia 1950 roku,
łagodne ciepło panuje w dolinie Kali Gandaki;rzeka szumi w oddali.(......)
Mnie nie dało zasnąć pragnienie ,by ujrzeć miejsca , o których tak wiele myśleliśmy."


Annapurna pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez Maurice'a Herzoga oraz Louis'a Lachenala . Jakim kosztem zdobyty ? To była ciężka wyprawa z tragarzami , żeby porozumieć się z drugim obozem ,wysyłało się kuriera . Szczyt został zdobyty ,ale jakim kosztem ???? Przyznam się szczerze że prawie czułam ten ból , ja kiedyś przemroziłam tylko dłonie ,a tu przemrożone zostało prawie całe ciało . Z jednej strony podziw dla tych ludzi z drugiej strony to czyste szaleństwo . Przy schodzeniu z ośmiotysięcznika ,panowie nie mieli łatwo ,krew mi cierpła w żyłach czytając te opisy , zdarta skóra na odmrożonych rękach ,bolesne zastrzyki i na koniec amputacja bez znieczulenia . Bolało czytanie tych wspomnień ,bo jakim trzeba być zdeterminowanym człowiekiem żeby poświecić tyle i aż tyle . Stracić częściowo lub w całości części rąk czy nóg . Mocna i wstrząsająca książka ,polecam nie tylko miłośnikom wspinaczki górskiej .

 
Wywiad/Artykuł: Maurice André Raymond Herzog (ur. 15 stycznia 1919, zm. 13 grudnia 2012 w Neuilly-sur-Seine) – francuski alpinista, himalaista i polityk.
Międzynarodową sławę przyniosło mu pierwsze wejście na szczyt Annapurny, dokonane wraz z Louisem Lachenalem w dniu 3 czerwca 1950. Zdobycie Annapurny będące jednocześnie pierwszym wyjściem na ośmiotysięcznik wywołało sensację, przez co pozostawał najbardziej znanym wspinaczem na świecie do czasu zdobycia Mount Everestu przez Edmunda Hillary'ego i Tenzinga Norgaya w 1953.
Pierwsze wejście na ośmiotysięcznik opisał w książce Annapurna (wyd. polskie: "Iskry" 1960, seria: "Naokoło świata", tłum. Rafał Unrug).
W latach 60. był ministrem sportu Francji, a następnie w latach 1969-1977 merem Chamonix. Był Honorowym Członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego[1]. Odznaczony Krzyżem Wielkim Legii Honorowej, Krzyżem Wojennym 1939–1945.

Dane z Wikipedii
Zdjecia z internetu: globalpulsemagazine.com
Informacje:
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.